Női szakasz
Mindenkinek szép vasárnapot!
A mai bejegyzésben egy fantasztikus könyvről szeretnék Nektek írni. Nem ezzel az írással szerettem volna elkezdeni az olvasmánylistám, de egyre nagyobb hatással van rám naptól napra...
Hogy mi ez a könyv? Bobby Clennell-t lenyűgözte Geeta Iyanger "éleslátása a nőkkel és jógával kacsolatban". Bobby Clennell könyve, a Nők jóga könyve azzal foglalkozik, hogyan lehet összehangolni a jógát a menstruációs ciklussal.
Bevallom, eleinte nagyon távolinak éreztem, hiszen az a tény, hogy menstruálok semmin sem kell, hogy változtasson a napjaimon... Hiszen így nőttünk fel, senki se mondta, hogy ne tornázz, különben is, ha egyenlőek vagyunk, akkor ne nyavajogjunk, mikor megjön... Nos ez a könyv teljesen megváltoztatta ezeket a nézeteket bennem és ezért is szeretném veletek is megosztani. Az író a könyv elején leírja, hogy régen milyen szokások voltak, ha egy nő menstruált és ez hogyan változott meg, és ezek a válzotások mennyiben változtatták meg a modern nő ciklusát. Engem megdöbbentettek a számok - sokkal hamarabb kezdünk menstruálni, mint régen és körülbelül 350-400 alkalommal, míg 200 éve mindössze szásszor... Szeritem ez hatalmas kölünbség. Bobby Clennell leírja, hogy nem csupán többször menstruálunk, mi modern nők, de kevesebb gyereket is szülünk és sok esetben egyáltalán nem lehet gyerekünk. Itt visszautalnék az előző nézőpontomra... Az írónő leírja, hogy rákényszerítjük a testünket arra, hogy ne úgy viselkedjen, ahogy kell neki... nem pihenünk, nem figyelünk a testünkre, egyszerűen csak rohanunk tovább, ugyanolyan keményen edzünk, mert meg kell felelni az elvárásoknak.
Engem ezek a sorok szíven ütöttek mikor olvastam. Arra gondoltam, hogy azóta, hogy keményen edzettem, változni akartam, mennyire megváltozott a ciklusom, és teljesen figyelmen kívül hagytam. És hadd mondjam el nektek, hogy magam is meglepődtem - hiszen magamhoz képest nagyon skeptikus voltam -, de amióta figyelek erre, visszaállt a rend. A könyv nagyon sokat segített. Már az elején tisztázza, hogymilyen jógagyakorlatok ajánlottak a menstruáció idején, közvetlen utána, előtte illetve a peteérés ideje alatt.
A jóga egyik alapja a test tudatosítása, és így az utam elején nagyon izgalmas, hogy ebbe a nőiségem figyelése is beletartozik. Úgy gondolom, hogy nem pusztán a jóga hatása, hogy ennyire kiegyensúlyozott vagyok, hanem az is, hogy a könyv megtanított arra, hogy a testem változásait tudatosan összekössem a ciklussal. A fejfájás, a hormonok, a kívánósság, a feszültség, vagy akár amikor félidőben majd kicsattanok az energiáktól...
Na, de vissza a könyvhöz. Kategorizálva nagyon sok ászana le van írva és rajzolva is! Emellett könnyített verzióból is több félét felsorol. És, ami engem különösen megragadott, hogy minden ászana hatását leírja, a gyakorlást is és figyelmeztetéseket is, hogy mikor nem ajánlott az adott póz. Így akár magadnak is össze tudsz állítani egy saját gyakorlatsort, attól függően, hogy neked mi ajánlott és mi nem. De ha ez túl hosszadalmas, vagy nem bízol a tudásodban, illetve még kezdő vagy - mint én -, akkor a könyv második felében Bobby Clennell összeállított különbözőgyakorlatsorozatokat. Migrénes fejfájásra, mentruációra, regenerálódásra, az elme lenyugtatására, stresszre, puffadásra, mellfeszülésre, álmatlanságra de akár hosszan tartó vérzés enyhítésére vagy a görcsök megszüntetésére.
Hát kell ennél több? Minden egy könyvben, amire csak szükségünk lehet, hogy könnyebb legyen. Az én tapasztalatom szerint használ. A görcsölős napokon kifejezetten csak azokat az ászanákat gyakorlom és fél órán, órán belül elmúlnak a fájdalmaim. Emellett figyelek, hogy nehéz napokon használjam a párnákat, a légzőgyakolatokat is segítséggel végzem.
Én mindenkinek szeretettel ajánlom ezt a könyvet,, és azt is, hogy első lépésként gondolja végig milyen tapasztalatai vannak, mert szerintem ez egy fontos és mindenképpen hasznos dolog.
(Mindent a könyv alapján írtam le nektek, idéztem is onnan.)